Egyházközségünkről

Templomaink

Lelkipásztoraink

1690 – ben szerzetesek, paulánusok (Paulai Szent Ferenc rendje) jönnek Somorjára.

Szécsényi György esztergomi érsek 30,000 forintot adományoz, hogy kolostort és templomot építsenek.

1722 – re elkészült a templom, mely egyhajós és a kései barokk építészet kiemelkedő alkotása. 1778 – ban már a freskók és oltárok is készen vannak. A festmények reneszánsz stílusban készültek a spanyol festészeti iskola szerint, főként Franz Sigrist alkotásai. A presbiterium egész homlokzati falát elfoglaló építészeti kulissza a legjobb minőségű a fennmaradt illuzionális oltárépítmények közül.

A szentély mennyezetén a rendalapító, Paulai Szent Ferenc látható a francia király előtt. Ugyancsak Paulai Szent Ferenc van a hajó bal oldalán   szemben a jobb oldalon levő Szent Antal szoborral.

A fő oltár fölött a templom patrónusának, védőszentjének Szűz Máriának gyönyörű szobra van elhelyezve. A jobb oldali első mellékoltár, Szűz Mária oltára. A Szűz Anya és szülei, Joachim és Anna szobrai diszítik az oltárt.

A jobb oldali második oltár Szent Jószef oltára, Szent József hatalmas festményével. A Jézus Szíve tisztelet bevezetésekor a kép elé Jézus Szíve szobrot helyeztek. Īgy ez az oltár ma, Jézus Szíve oltára. A két oldalon   Szent Florián és Dónát szobra látható.

A baloldali első oltár Nepomuki Szent János képével, közepén egy korona, két oldalt Szent Imre és Szent Erzsébet szobrával, a magyar szentek oltára.

A bal oldali második oltár a Szent Kereszt oltára – a hatalmas Golgota képpel. Alatta a fájdalmas Szűz Anya szobra, két oldalt Szent Paula és Paulína szobra látható.

A hajó mennyezetének festménye a Szűz Anya mennybefelvételét ábrázolja. Ez csak 1929 – ben a templom restuarálásakor készült, Schurman mesterműve. A szentély mennyezete F. Sigrist műve. II.József 1789-ben megszüntette Paulai Szent Ferenc rendjét. A szerzetesek átadták a templomot és a kolostort a plébániának. Azóta ez a templom a plébániatemplom. Az eredeti katolikus templomot megvették a reformátusok.

A templomnak a festményeit 1991 – 93 – ban restauráltuk.